Ocena FMS-(Functional Movement System )

Ocena fundamentalnych wzorców ruchowych która FMS2pozwala zidentyfikować ograniczenia w naszym układzie ruchu. Zaburzenie tych podstawowych wzorców wpływa niekorzystnie na ekonomię ruchu, podwyższa ryzyko odniesienia urazu lub przeciążenia.
FMS powstała w Stanach Zjednoczonych, a swoje korzenie ma w fizjoterapii i jest częstym narzędziem do oceny sportowców w zawodowych klubach (piłkarskich, baseballowych, koszykarskich itd.) lecz powoli można ją również spotkać w świecie treningów fitness. Ocena FMS jest świetną metodą by sprawdzić w jakim aktualnie stanie jest nasze ciało.

Polega ona na 7 prostych testach za które oceniany otrzymuję punkty. Po zakończeniu suma punktów pokazuje nam czy istnieje ryzyko przeciążenia (a co za tym idzie urazu) i w jaki sposób ułożyć dalszy trening aby jak najefektywniej działać .
FMS-inline-lungeJako licencjonowany FMS Expert level 1 stosuję taką ocenę dla każdego nowego klienta bez względu na postawiony wcześniej cel. Jest ona bowiem prostym i niezawodnym sposobem na minimalizację ryzyka urazu oraz pokazuję nam jaką najskuteczniejszą drogę treningową obrać.

Zalety wynikające z stosowania oceny FMS™ :

  • poprawa stanu funkcjonalnego i wyniku sportowego
  • obniżenie ryzyka urazu/przeciążenia
  • prosty i logiczny system ćwiczeń korekcyjnych
  • ćwiczenia korygujące dostosowane do indywidualnej oceny
  • bezpieczny i skuteczny sposób by osiągnąć wyznaczony przez nas cel
  • prosty sposób by ocenić skuteczność obranej metody treningowej